Elszármazottak találkozója harmadszor

2015. július 04-én került megrendezésre az Elszármazottak találkozója. 117 meghívott jelent meg a kora délelőtti órákban a Művelődési Házban.

A viszontlátás öröme ült ki az emberek arcára, amikor megpillantották az Esztárban maradt rokonokat, ismerősöket, valamint a máshol élő és rég nem látott egykori osztálytársakat, barátokat. A rendezvény szervezői hurkával, kolbásszal, tepertővel és hűsítő italokkal kínálták az elszármazottakat. A jelenlevők hamar oldott beszélgetésbe kezdtek a szépen és gazdagon megterített asztal körül. Közben megtekinthették a folyosón berendezett fotókiállítást is, mely a január 23-i Magyar kultúra napján lett először bemutatva Ablak a múltra címmel (a település 800 éves fennállása előtt tisztelgő jubileumi év programsorozatának nyitórendezvénye volt az). A nagyteremben helyet foglalva nézhették és hallgathatták végig a vendégek a kulturális programok sorát. Szécsi Tamás Polgármester úr köszöntését követően egy az Esztár jelenlegi arculatát és a településen folyó életet bemutató kisfilm került levetítésre. Ezután az Esztári színjátszó csoport előadásában a Kobak, az udvari bolond című darabot élvezhették a vendégek. Utánuk a Néptánc együttes előadása volt látható. A Művelődési Házban lebonyolított programok sorát az Esztári Citera zenekar műsora, ifj. Tóth Gyula szólóműsora és az Esztári Rezeda Népdalkör előadásában válogatott népdalcsokor zárta. A vendégek és a vendéglátók közösen átsétáltak a Református templomba istentiszteletre. Onnan lovas szekerekkel falunéző körútra indultak az elszármazottak. mindeközben az Ízek- Házánál a vendéglátáshoz készültek a rendezvény megvalósítóinak egy csoportja. A nagy melegtől kitikkadt vendégeket hűsítő italokkal és finom étkekkel várták. Itt Polgármester úr röviden beszélt az épület jellegéről, létrejöttének körülményeiről és indokoltságáról, valamint az helyszínre vonatkozó további elképzelésekről. Az ízletes ebéd elfogyasztása után került sor a Molnár Lajosné és Tamás Gyula keze munkáját dicsérő, 150 szeletes torta felvágására, melyen egy 800-as gyertya díszelgett méltóképpen megemlékezve településünk múltjáról. A vendégek megtekinthették a Falukutató Csoport által berendezett, a településünk 800 éves múltját prezentálni hivatott kiállítást. Két teremben kerültek elhelyezésre a tárgyi emlékek, olyan megfontolásból, hogy a kezdetektől az 1950-es évekig egy koncepciót alkottak, az azt követő évtizedek pedig egy másik kiállítás tárgyává váltak. Ez utóbbi részét képezte a Szőke Sándor által készített „Akkor és most” című fotókiállítás, ahol 14 idős embert ábrázoló portrét jelenített meg fiatalkori fotóikkal együtt. A múltat őrző, kézzelfogható emlékek között Czár Lajos kalauzolta az érdeklődőket. Sok vendég megilletődötten ismerte fel önmagát, valamely, számára kedves személyt egy-egy régi fényképen. Az épület tornácos részén az Esztári kézműves, valamint az Íze-Java termékeket tekinthették meg a látogatók. A közös nosztalgiázás estébe nyúlóan marasztalta az elszármazottak egy részét. Reméljük mindenki jól érezte magát a találkozón és rövidesen újra a falunkban köszönthettünk minden résztvevőt.